طبق مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان "موسسه ایمنی شناسی لاژولا" انجام شده است، ایمنی سلولی بیماران بهبودیافته کرونایی تا سالها در بدن باقی می‌ماند.

به گزارش خبرگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ طبق گزارش محققان، نمونه‌های خون بیماران بهبودیافته از کرونا نشان دهنده‌ یک پاسخ ایمنی سلولی قدرتمند و طولانی مدت است.

"نیویورک تایمز" در این باره نوشت، طبق مطالعه جدید محققان، هشت ماه پس از عفونت ویروس کرونا در بدن، بیشتر افرادی که بهبود یافته‌اند هنوز سلولهای ایمنی کافی برای دفع ویروس و جلوگیری از بیماری دارند؛ این سلول‌ها با پادتن موجود در بدن تفاوت دارند و ممکن است برای مدت زمان بسیار طولانی در بدن باقی بمانند.

این تحقیق که به صورت آنلاین منتشر شده است، در مجلات علمی مورد ارزیابی قرار نگرفته و منتشر نشده است اما طبق گفته دانشمندان این تحقیق، این جامع‌ترین و طولانی‌ترین مطالعه در مورد «حافظه ایمنی در برابر ویروس کرونا» تا به امروز است.

"شین کروتی" ویروس شناس موسسه "ایمونولوژی لا ژولا" که در این مطالعه همکاری داشته است، گفت: «این مقدار حافظه احتمالا سال‌ها از ابتلا به نوع شدید بیماری و بستری در بیمارستان جلوگیری می‌کند.»

این یافته‌ها احتمالا برای متخصصانی که نگرانند ایمنی در برابر ویروس، کوتاه مدت‌ باشد و واکسن‌ها به طور مکرر تا کاهش همه‌گیری تزریق شوند، تسکین دهنده خواهد بود.

دانشمندان برای تایید مطالعه خود به تحقیق در مورد بازماندگان ویروس سارس‌ که توسط ویروس کرونا ایجاد شده است، پرداخته‌اند؛ طبق مشاهدات انجام شده، 17 سال پس از بهبودی، هنوز سلولهای ایمنی در بدن بهبودیافتگان موجود است.

این یافته ها با شواهد دلگرم کننده ای که از آزمایشگاه های دیگر به دست آمده سازگار است؛ یک مطالعه که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که افرادی که از بیماری کووید19 بهبود یافته‌اند، حتی در صورت عدم شناسایی آنتی‌بادی، سلول‌های ایمنی قدرتمند و محافظی دارند.

"دیپتا باتاچاریا"، ایمونولوژیست "دانشگاه آریزونا" در این‌باره گفت: «این مطالعات به طور کلی یک تصویر را نشان می‌دهند، یعنی اینکه وقتی چند هفته حساس را پشت سر بگذارید، ادامه راه کاملا معمولی به نظر می‌رسد.»

"آکیکو ایواساکی"، ایمونولوژیست "دانشگاه ییل" نیز بیان کرد که او از اینکه بدن پاسخ طولانی مدت می‌دهد متعجب نیست، زیرا همان چیزی است که قرار است اتفاق بیافتد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان